Pary młode organizując ślub i wesele stają przed trudnym wyborem: co wybrać zespół na żywo, czy DJ na wesele. Obie opcje mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Przedstawiamy najważniejsze z nich, dzięki czemu para młoda stająca przed wyzwaniem: zespół z muzyką na żywo, czy DJ na wesele, dokona najlepszego wyboru dla siebie.

DJ na wesele – wodzirej, multimedia, fotobudka, dym, pirotechnika sceniczna

DJ na weselu to przede wszystkim gwarancja nieograniczonego repertuaru – ten może szybko zostać dostosowany do imprezy. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że najlepiej bawimy się przy muzyce, którą dobrze znamy. Stosunkowo łatwe nagłośnienie i dostosowanie do warunków akustycznych obiektu (sale weselne czy restauracje mogą nie mieć ku temu odpowiednich predyspozycji) to kolejny atut DJa na weselu. Instalacja DJa na sali weselnej nie wymaga dużo miejsca i może on lepiej dostosować się do pomieszczenia, w którym występuje.

DJowi mogą towarzyszyć również inni muzycy, co pozwala połączyć dwa, pozornie odległe, światy: muzykę odtwarzaną i tę graną na żywo. Zwykle po weselu, które prowadzone jest przez DJa, okazuje się, że on sprostał oczekiwaniom starszego pokolenia, dla którego nieodłączną tradycją weselną jest obecność zespołu wykonującego utwory na żywo.

Bardzo często DJ może dużo więcej zaoferować niż tylko muzyka. Zwykle DJ to także wodzirej na weselu, a dodatkowe atrakcje to: fotobudka, napis Love, cieżki dym, pirotechnika sceniczna, muzycy na żywo, animacje i wiele innych ciekawych rozwiązań. DJ na weselach działa bardziej kompleksowo niż zespół. Ponadto, dbanie o wygląd sceny, dodatkowe oświetlenie i inne atrakcje znacznie podwyższają rangę przyjęcia.

Finalnie, DJ na wesele to także niższy koszt przy zachowaniu wyższej jakości. Stosunkowo łatwo zorganizować również zastępstwo dla DJa w przypadku jakichkolwiek niedyspozycji.

DJ na wesele – wady

Zwykle w przypadku, gdy para młoda decyduje się na DJ na weselu, powierza sukces tej imprezy jednej osobie. Osoba ta jednak, ze względu na nieszczęśliwe okoliczności lub zdarzenie losowe, może okazać się niedyspozycyjna, a z tym z kolei wiąże się ryzyko, że coś może się nie powieść.

Decydując się na DJa na weselu musimy się liczyć z konfliktem pokoleniowym w początkowej fazie planowania wesela – rodzice czy dziadkowie mogą być zaniepokojeni takim pomysłem. Dla wielu jednak brak muzyki na żywo w 100% na weselu jest wadą. Niemniej jednak problem ten można łatwo rozwiązać, bowiem DJowi również może towarzyszyć inny muzyk, o czym wspominaliśmy powyżej.

Zespół na wesele – perkusja, bas, gitara, klawisze, wokal, saksofon

Wiele osób, szczególnie tych reprezentujących starsze pokolenie i tradycyjne podejście do tematu wesela, wychodzi z założenia, że na weselu powinna jednak zagrać „orkiestra”. Pamiętajmy jednak, że słowo „orkiestra” wzięliśmy tu w cudzysłów, gdyż prawdziwa orkiestra gra w filharmonii i innych miejscach związanych z kulturą wysoką. W przypadku wesel to potoczne określenie na kilkuosobowy zespół muzyczny.

Taki zespół ma szereg zalet – przede wszystkim, dla niektórych muzyka na żywo zdaje się mieć niepowtarzalny klimat. Gwarantowane jest też zadowolenie wśród osób starszego pokolenia. Dodatkowo, taki zespół jest mniej narażony na chwilowe niedyspozycje, które uniemożliwiłyby zagranie. Mało prawdopodobne, by w przypadku zespołu składającego się z 6 osób każdy z jego członków będzie miał problem ze zdrowiem akurat w danej chwili.

Zespół na wesele – wady

Zespół weselny ma też swoje wady. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić ograniczony repertuar – bardzo często goście muszą się dostosować do zespołu, a nie każdemu odpowiada zaproponowany rodzaj muzyki. Trudno dopasować zespół do gustów gości, regionu i klimatu imprezy. Ponadto wykonywane przez muzyków covery mogą być wątpliwej jakości.

Zespół, choć profesjonalnie zadba o samą muzykę, nie zawsze zadba o prowadzenie imprezy, stronę konferansjerską, animacje, czy też o dodatkowe atrakcje. Do „zespołu” zwykle wliczona jest również dodatkowa osoba zajmująca się realizacją dźwięku, której zadaniem jest rozwiązanie problemów z odpowiednim nagłośnieniem w trudnych akustycznie obiektach, w jakich zazwyczaj organizuje się wesela. Instalacja sprzętu i rozłożenie instrumentów zajmuje także więcej miejsca. Występ zespołu muzycznego na weselu wiąże się również nieuchronnie z pewną monotonią – podobne brzmienie, te same instrumenty, te same wokale przez ok. 10 godzin (tyle średnio trwa wesele).

Finalnie, występ grupy muzycznej wiąże się z wysokim kosztem, na który składają się m.in. koszt za muzyków, za ich wyżywienie, czy za ewentualny nocleg. To także spore ryzyko na wypadek niefortunnego wypadku czy innego zdarzenia – trudniej znaleźć zastępstwo dla całego zespołu.

Czyje usługi zatem wybrać – zespołu czy DJa? Jak pokazaliśmy w artykule, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Każda para powinna samodzielnie przemyśleć tę kwestię i wybrać taką oprawę muzyczną, która będzie najlepiej pasować do charakteru wesela.